Schönstattská místa v ČR

Napsal /a, Přeložil /a: 

Stalo se Vám už někdy, že jste se na výletě nebo na dovolené ocitli uprostřed lesa a najednou narazili na Boží muka s obrazem Matky Třikrát Podivuhodné? Nebo jste vešli do neznámého kostela a ihned Vás upoutal dobře známý obraz MTA? Zcela jistě jste podobně jako my pocítili radost ze setkání s nám tolik drahým symbolem. A určitě jste pak přátelům vyprávěli o tomto svém neočekávaném zážitku.
Kolik takovýchto 'schönstattských míst' v naší republice může existovat? Maximálně takových deset, řeknete si. Když si však kliknete zde na odkaz, který vám zobrazí mapu s vyznačenými body, nebo na odkaz níže uvedený, podivíte se, že je jich je skutečnosti mnohem více. Napadlo nás totiž takováto místa vyznačit a podělit se o ně s Vámi.
Celá aktivita se teprve rozbíhá, o některých vyznačených místech toho víme velmi málo a o jejich vzniku třebas vůbec nic. A některá znáte zase jenom vy. Proto Vás prosíme, podělte se s námi o další takováto 'schönstattská místa', abychom je mohli zanést do mapy, přidat pár informací a případně i fotografi.

Prozatím jsme místa rozdělili na několik kategorií:

  • Schönstattské svatyňky (včetně duchovních)
  • Kaple s obrazem MTA
  • Obrazy MTA umístěné na veřejných místech (kromě kaplí, ty maji vlastní kategorii)
  • Schönstattské domy
  • další

Rádi si od Vás necháme poradit s případným vhodnějším rozdělením a stejně tak se zařazením, pojmenováním a dalšími informacemi nám známých míst, při jejich popisu jsme často vycházeli pouze z kusých informací. A především budeme vděčni za nová místa, třeba jen za vzpomínku, kde jste se s například s obrazem MTA setkali (mimo domácnosti), nebo třeba kam všude byly za totality vloženy medailky MTA - vždyť to patří k důležité historii našeho schönstattu a rádi bychom to zachovali i pro další generace.

Na elektronickou adresu martin.kubalec@gmail.com můžete napsat:

  • o jaké místo jde, můžete navrhnout název a kategorii
  • pokud možno přesnou polohu, aby mohlo být umístěno do mapy (slovní popis, odkaz na mapu, souřadnice GPS)
  • bližší informace a zajímavosti (pokud jsou Vám známy) o místě - například důvod vzniku nebo kdo byl iniciátorem
  • fotografii, může jich být i více.

Mapa schönstattských míst.

Měla by se vám otevřít stránka s ikonami míst a s jejich seznamem a kategoriemi v levém sloupci, kliknutím na každou ikonu nebo popis se objeví další informace a fotografie. Budeme se snažit ji aktualizovat dle možností.

Těšíme se na zprávy o dalších místech od Vás.

Saša a Martin Kubalcovi, Schönstattský svaz rodin.